Morya – Klan Wojowników


MORYA: Mor (मोर) Maur (मौर) Maurya (मौर्य) Mayur (मयूर) Mayura (मयूर) jest gotrą, etnicznym klanem znanym dobrze w indyjskich stanach jak Rajasthan, Uttar Pradesh, Haryana, Madhya Pradesh. Morya są Solarnymi Wojownikami inaczej zwanymi kastą Suryavanshi (Sūrya-vaṃśa) Kszatriyas, grupą etniczną czyli Dżatą. Klany Mor odnaleziono w Afganistanie oraz na pustyni indyjskiej.

Pod nazwą Morya (मोर्या), Maurya (मौर्य), Mori (मोरी), Mauri (मौरी) istnieje gotra czyli klan narodowościowy, etniczna Dżata znana w stanach Uttar Pradesh oraz w Radżastanie. Król, Raja Maan Maurya (मान मौर्य) jest przodkiem Maurya (मौर्य) Mori (मोरी) gotra z etnicznej Dżaty. Góra znana jako Maura w pobliżu miasta Jhunjhunu w Radżastanie w Indii poświęcona jest jego czci i pamięci. 

Gotra ta czy klan pochodzi z kraju o nazwie Moron (मोरों). Istnieje także miejscowość, miasto o nazwie Marohi (मरोही) położone na poziomie morza, mieszkańcy którego zwani są nazwą Mor. Dilip Singh Ahlawat wspomina Maur jako klan władców w Centralnej Azji. Według pism H.A. Rose wiemy, że Bagri Jats mają pewne części, które są totemistyczne, jednak bardzo rzadko składana jest cześć jakiemuś totemowi. Mor (Morjowie) są tak nazywani, gdyż Paw (Mayura, Maurya) ochronił ich przodków przed wielkimi wężami.

Maurya (मौर्य) Mori (मोरी) gotra of Jats pochodzi od Raja Maan Maurya (मान मौर्य). Góra o imieniu Maura w pobliżu miasteczka Jhunjhunu w Radżastanie jest w ich pamięci jako miejsce pochodzenia. Istnieją dwie ważniejsze koncepcje pochodzenia Mor. Pierwsza od króla Mor Dhwaja a druga od Mauryas. 

Część historyków dowodzi istnienia wielkiego króla „MOR DHAWAJ”, od którego Imię Klanowe MOR pochodzi. Wedle Dalip Singh Ahlawat’a, Mor jako imię pochodzi od okresu panowania Mauryan, a ci, którzy je nabyli zmodyfikowali je lokalnie poprzez wieki i tysiąclecia. 

Imperium Dynastii Maurya - 265 pech

Imperium Dynastii Maurya – 265 pech

Mor, Maurya, Maurana są etniczną grupą narodowościową wśród Dżata gotr o bardzo starym pochodzeniu. Oczywiście władztwo tej Dżaty w postaci dynastii Maurjów, w tym cesarza Aśoka było jednym z najwznioślejszych wydarzeń tej Dżaty. Cesarz Aśoka był początkowo zwolennikiem dżainizmu, a potem przeszedł na stronę buddyzmu. Członkowie Klanu Maurya kultywowali jednak swoje stare tradycje, a także zajmowali się studiami brahmanizmu. 

Imperium Maurjów (IV-II wiek p.e.ch.) czy Cesarstwo Morya to największe polityczne osiągnięcie klanu Morya w okresie kultury wedyjskiej, a przecież nie było to łatwe, z uwagi na panowanie wedyjskich brahmanów i kultury Aryan. Morya jako klan i grupa etnicznych plemion jest znacznie starszym zjawiskiem w Indii niźli kultura wedyjska.

Varna, Kasta Maurya (Morjów, Maurjów) przynależy do Kszatriya Varna (Barwa Wojowników) i jest w większości wojowniczą społecznością agrarną, związaną z uprawą ziemi i ogrodów. Mauryas żyją głównie w północno-indyjskich stanach jak Bihar, Uttar Pradesh and Madhya Pradesh. Pośród innych rodów i plemion kasty Kszatriya, Mauryas są sprzymierzeni i spokrewnieni z – Kashi, Shakya, Bhagirathi oraz Sagarvanshi. Kushwaha, Maurya, Singh, Mahto, Saini, Morya, Mehta, Prasad, Hardia, Verma, Rana, Dhaka, Vadiya, Chaudhary, Panjiyara and Mandal – to wybrane tytuły używane przez ludzi z kasty Maurya czy Morya. 

Surya Namaskara 

Jako Sūrya-vaṃśa, najdawniejsi znani starożytni Suryavanshis, członkowie Solarnej Dynastii uważali Słońce jako Bóstwo (Surya, Aditya lub Arka) jako ich klanową kuladevata, bóstwo rodzinne i głównie praktykowali kult Słońca. Stąd w naukach Mistrza Morya, Króla Mauryas, Słońce jako główny duchowy ideał i niebiański Yidam w Lotosie Korony, w Sahasrarze. Manu Vaivasvata jest najstarszym wymienianym Królem Słonecznej Dynastii Maurya. Drugim Królem jest Syn Manu znany jako Ikshavaku (Ikszawaku), a kolejni z ważniejszych to: Bhagiratha, Aja, Daśaratha, Rama, synowie Rama czyli Lava i Kuśa, Śuddhodana, Siddharta, Prasenjit II (Pasenadi), Sumitra.

Zanim ktoś w swojej fantazji powoła się na nauki płynące od Morya, powinien się wiele dowiedzieć o tych zdecydowanie wojowniczych plemionach klasyfikowanych do kasty Kszatrijów, dzielnych i bohaterskich wojowników wywodzących się z epoki przedwedyjskiej. Ideał Mistrza Wojownika, protoplasty rodziny klanowej plemion Morya jest ciągle bardzo żywy, a jednym z jego ucieleśnień historycznych była cała dynastia Morya w Indii, z Cesarzem Aśoką jako najsławniejszym z nich.

Jako ciekawostka, w Polsce są 3 osoby o nazwisku Morye. Zamieszkują oni w jednym powiecie i mieście. Najwięcej zameldowanych jest w m. Zielona Góra, a dokładnie 3 czyli wszyscy. Możliwym jest etymologiczne pochodzenie nazwiska od bardzo starych pielgrzymów, którzy w dawnych wiekach przybyli w ramach migracji do Europy wprost z Indii czy Hindukuszu.

Om Moryah! 

Jedna odpowiedź to “Morya – Klan Wojowników”

  1. http://bing.com Says:

    “Morya – Klan Wojowników Mistrz El-Morya-Khan Przebudzenie Oświecenie Uzdrowienie
    Przekazy Morya-Dharma AUM” was honestly pleasurable and useful!
    Within todays society honestly, that is very hard to deliver.

    Regards, Ursula


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: